Fiksni ortodontski aparat se sastoji od tuba ( ili ređe prstenova) koje se postavljaju na prve stalne molare (šestice), bravica koje se lepe na svaki pojedini zub i žičanih lukova koji prolaze kroz središnji žljeb (slot) na bravici. Žičane lukove u slotu bravice mogu držati žičane ili gumene ligature u boji i tada govorimo o konvencionalnim ili klasičnim bravicama.
Modernije i za pacijenta svakako ugodnija varijanta je samoligirajuća bravica. Kod takvih bravica nema gumica. Samoligirajući fiksni aparat ima bravice koje žicu u slotu pridržavaju vratašca ili klip koji se otvara i zatvara. Zbog svojih mehaničkih svojstava ove bravice smanjuju ukupnu dužinu trajanja terapije jer se zubi brže pomeraju. Takodje, eventualni osećaj neprijatnosti u prvih 2-3 dana nakon postavke fiksnog aparata je sveden na minimum ili ne postoji uopšte.
Osim ove podele na klasične i samoligirajuće, postoji podela na estetske i metalne bravice. Bravice na zube postavlja isključivo ortodont (doktor specijalista ortodoncije) i njih pacijent ne može skidati. Kontrole su, obično, na 4-6 nedelja. Koje bravice će se postaviti zavisi od slučaja, želje pacijenta i naravno cene.
U našoj ordinaciji koristimo najsavremenije tehnike i bravice. U zavisnosti od Vašeg slučaja i želja uvek ćemo odabrati i predložiti Vam šta je najbolje za Vas.
Postavka fiksnog aparata u jednoj vilici potpuno je bezbolna i traje oko 45 minuta.
Nakon toga objasnićemo Vam tehniku pranja zuba i zakazati sledeći termin kontrole kada ćemo zajedno pratiti napredovanje ka najlepšem OrthoSmile osmehu!
Mobilni ortodontski aparati namenjeni su najmlađim pacijentima, koji još rastu i razvijaju se. Oni mogu biti samo za jednu vilicu (aktivni ortodontski aparati) ili za obe vilice (aktivator, bionator). Njih pacijenti sami stavljaju i vade iz usta. Treba napomenuti da je kod nošenja mobilnih ortodontskih aparata izuzetno važna saradnja i želja deteta da nosi aparat, da bi terapija bila uspešna. Aparat se nosi minimum 14h dnevno. U aparatu postoji jedan ili više šrafova koji se okreću u dogovoru sa ortodontom na 7 ili 10 dana. Mobilnim aparatićima se ne mogu pravilno i potpuno ispraviti jako rotirani ili nagnuti zubi, niti zubi koji su nikli na pogrešnom mestu. Za takve anomalije se koriste fiksni ortodontski aparati.
Terapija mobilnim ortodontskim aparatima uglavnom je prva faza terapije koju započinjemo u ranom dobu i kojom ispravljamo položaj vilica i zuba. Ako je potrebno, u starijem uzrastu se nastavlja fiksnim aparatom.
Ukoliko se problem ne reši u mlađem dobu, on s vremenom postaje teži i najčešće zahteva kasniju dužu ortodontsku terapiju.
Ortodontski traineri su najčešće izrađeni od silikonskog materijala i omogućavaju pravilan rani razvoj zuba i vilica kod dece već od 4 godine. Njihova upotreba može pomoći u ispravljanju problema poput loše postavljenih zuba, nepravilnog zagrižaja, problema sa vilicama ili korigovanju nekih loših navika . Osim toga, mogu se koristiti i kod adolescenata i odraslih osoba kao dodatak konvencionalnom ortodontskom liječenju.
Pored svega navedenog, postoje i različite metalne konstrukcije (RPE, lingvalni i paltinalni luk, pendulum itd) i ekstraoralne naprave ( Delair-ova maska, Headgear) koji se takođe primenjuju u rešavanju problema ortodontskih nepravilnosti tj. nepravilnog položaja zuba i odnosa vilica.